x
İletişim Formu

Soğuksu Mahallesi İsmetpaşa Caddesi No:111 45600 Alaşehir/MANİSA
Telefon : +90 (236) 653 10 61
Fax : +90 (236) 654 38 10
E-Mail :
Alaşehir
 
E-Posta Duyuru
Alaşehir Ticaret Ve Sanayi Odası İle İlgili Duyurulardan Haberdar Olabilmek İçin E-Mail Listemize Katılın
 
Etkinlik Takvimi
 
 
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Alaşehir Tanıtım Videosu
 
 
 
 
23.02.2019   TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN İŞ DÜNYASININ SORUNLARINI DİNLEDİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Bölge İstişare Toplantısı Manisa Anemon Otel’de yapıldı.  Manisa’nın yanı sıra Afyonkarahisar, Denizli, Uşak, İzmir, Balıkesir, Kütahya, Aydın İllerinin Oda, Borsa Başkanları ile temsilcilerinin de yer aldığı ve iş dünyasının yaşadığı  sorunları ilk ağızdan yetkililere iletilme fırsatının bulunduğu toplantıya, Ticaret Bakanı Bakan Ruhsar Pekcan,  Manisa Valisi Ahmet Deniz, AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ziya Elmalı, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap,Manisa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Cahit Yayman,  Oda ve Borsa başkanları, iş insanları katıldı. Odamızı Temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seyhan ve Genel Sekreter Birol Şen in yer aldığı toplantıda İlçemizin sorunlarını birinci ağızdan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan a ilettik.

 

Mustafa SEYHAN

İlettiğimiz konuların önceliği İlçemizde Kurulması düşünülen TDİOSB (Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) de Seraların ısıtılmasında kullanılacak reenjeksiyon öncesi Jeotermal Kaynak’ın Jeotermal firmaları tarafından verilmemesi yada verilmesi durumunda yüksek ücret istemesi, İlettiğimiz konulardan 2.si ise Jeotermal kaynak kuyularının çakılmaya başlamasından bu yana gerek reenjeksiyon gerekse havaya ve derelere salınan atıklar nedeniyle değerli topraklarımızda kirlenmeye Neden olduğu bu nedenle firmaların denetiminin sıklıkla ve sağlıklı bir şekilde yapılması yönünde sıkıntılarımızı dile getirdik.

TOBB Başkanı yaptığı konuşmada , Oda-Borsa Başkanlarıyla birlikte çalışarak, son birkaç ayda hükümete sundukları pek çok talebin, Bakan Pekcan’ın da desteği ve takibi sayesinde hayata geçtiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, istihdam maliyetlerini azaltan, finansman yükünü hafifleten, piyasayı hareket getiren, çeşitli tedbirler alındığına işaret ederken şunları söyledi: “KDV iadelerini hızlandıran, yeni bir sistem devreye giriyor. Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın katılımıyla, 21 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda da, gündemimizde olan konuları aktarmıştık. Yine bu Şura’da, Sayın Cumhurbaşkanımız, Oda ve Borsalarımızdan istihdam taahhütü aldı. Manisa’da orada, 60 bin kişiye, yeni istihdam hedefi açıkladı, Sizlerin bunu başaracağına inanıyorum. Hükümetimiz de istihdamı destekleyen adımlar attı, atıyor. Mesela Kısa Çalışma Ödeneği devreye girdi. Artık işler yavaşladı diye, istihdamı azaltmak gerekmiyor. Buraya başvurun, 3 ay boyunca maaşlar Fon’dan ödensin. Şu ana kadar 55 bin çalışan bundan yararlandı. İkinci olarak, ilave istihdama yeni teşvikler geldi. Mesela 30 Nisan’a kadar her ilave istihdamda, ücret-vergi-prim devletten, sonraki 9 ay için de sadece ücret sizden. Bunlar daha önce benzeri görülmemiş, tarihi destekler. Pazartesi günü, hükümetimizle, TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası yapıyoruz. Orada, bunların lansmanını gerçekleştireceğiz. İnşallah en iyi şekilde yararlanıp, istihdamı artıracağız. Öte yandan, yine sayın Bakanımızın liderliğinde, ihracat atağı da başlattık. Ticaret Bakanlığımızla, 16 ilde İhracat Destek Ofisi kurduk. Odalarımız, bu ofisler vasıtasıyla, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak.”


Geçmişte firmaların bir talebinin de, Eximbank’ın daha aktif hale getirilmesi olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı, “Sayın Bakanımızın çalışmaları sayesinde, KOBİ’lerimiz, Eximbank’a daha rahat ulaşır hale geldi. 2017’de, Eximbank kredilerinde KOBİ’lerin payı % 53 idi. Şimdi KOBİ ağırlığı % 71’e ulaştı. Ayrıca yine Sayın Bakanımızın talimatlarıyla, Eximbank, üretici ihracatçılarımıza, daha ucuz maliyetli yatırım finansmanı sunmaya başlıyor” diye konuştu. Bu kapsamda, 9 leasing firmasıyla, 200 milyon dolarlık finansman protokolü imzalandığını belirten Hisarcıklıoğlu, Bakan Pekcan’a iş dünyası ile istişare içinde sürdürdüğü, sonuç odaklı çalışmaları için teşekkür etti.Son 2-3 ayda, kurda, faizde olumlu gelişmeler bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, banka kredilerinde artış başladığını ifade etti ve “Kısaca düne nispetle bugün önümüzü daha net görüyoruz” ifadesini kullandı.


İş dünyasının doğal olarak sıkıntıları da bulunduğuna işaret eden TOBB Başkanı, “Ama şunu da hep akılda tutalım. Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkarılan her engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu, geçmişte pek çok defa ispat ettik. Özel sektör-devlet istişaresiyle, sorunları aştığımızı gördük. Biz, tüm bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inanıyoruz. Zira Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. İşte bakın, son 25 senede, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğiz. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi öteki diye görüp, ayrı tutmayalım. Ülkemizin, milletimizin, birliğini, dirliğini muhafaza edelim. İşte o zaman, bu tümseği de aşacak, yola devam edeceğiz” dedi.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında, il ticaret müdürlerinin, yeni dönemde artık daha aktif olacağını, tüketicinin ve dürüst esnafın yanında yer alacağını ifade etti. Bakan Pekcan, Türkiye'nin kalkınmış, güçlü, istikrarlı ve itibarlı bir ülke olması için çalıştıklarını, bunun için daha çok ihracat, daha katma değerli ürünlerin üretimi ve ticarette dijitalleşmeye büyük önem verdiklerini söyledi.


Pekcan, ticareti desteklemek için ülke genelinde ihracat destek ofisleri açtıklarını, burada ihracat yapmak isteyen firmalara eğitim verdiklerini, ihracatçıyı finanse eden Eximbank'ın şubelerini de arttırdıklarını dile getirerek, daha fazla KOBİ'yi Eximbank'tan faydalandırmak istediklerini ifade etti.


Kadın ve genç girişimcilere yönelik çalışmalar yaptıklarına işaret eden Pekcan, kadınları ve gençleri bu fırsatlardan yararlanmaya davet etti. Pekcan, önceki gün 81 ilin il ticaret müdürleriyle toplantı yaptıklarına işaret ederek, şöyle konuştu: "Nisan ayında da inşallah bütün dünyadaki ticaret müşavirlerimiz ve ticaret ataşelerimizle bir toplantı yapacağız. İl ticaret müdürlerimiz artık daha aktif olacaklar. Halkın ve tüketicinin yanında, dürüst esnafın yanında yer alacaklar. O dengeyi korumak için ticaret müşavirlerimiz de daha etkin olacak, iş adamlarımızla ihracatta daha ufuk açıcı, ihracatımıza katkı sağlayıcı olacaklar. Sadece ihracatı artırmak değil amacımız. Aynı zamanda yerli ve milli üreticiyi koruyacak ithalat politikalarını da başarıyla uyguluyoruz. Geçen seneyi 168 milyar dolar ihracat rakamıyla rekor düzeyde kapattık. Ama en önemlisi ihracatın ithalatı karşılama oranını yüzde 57'lerden yüzde 75'e getirdik. Sadece Ocak ayında bu oran yüzde 85." İhracatçılara e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri verdiklerini, perakende yasasıyla ilgili çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Pekcan, Manisa'dan, bu yılın sonunda 10 milyar dolar ihracat yapılması sözünü istedi.


Konuşmaların ardında İş dünyası temsilcileri yaşadıkları sorunları tek tek söz alarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ilettiler. Aktarılan sorunları not alan Bakan Pekcan, toplantının son bölümünde kendisine iletilen soruları cevaplandırırken, beraberinde toplantıda yer alan kurmaylarına da aktarılan sorunların çözümü noktasında talimatlar verdi.


Yaklaşık 3 saat süren toplantının sonunda günün anısına Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Mehmet Yılmaz, Meclis Başkanı Ümit Türek, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Meclis Başkanı Cahit Yayman, Manisa İli Oda ve Borsaların Başkanları ile birlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na hediye takdiminde bulundular.

 

 

 

 

Bugün 12 Kişi Toplam 11542 Kişi